5 lutego 2022 Jaki rekuperator wybrać?

Rekuperator to urządzenie wentylacyjne, które zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże, oczyszczone powietrze w budynku. Wymiennik odzysku ciepła to integralny element rekuperatora, który umożliwia odzyskanie energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu zużytym i przekazaniu jej do powietrza nawiewanego. Skutkiem rekuperacji jest podgrzanie lub schłodzenie świeżego powietrza. Rekuperator nie jest systemem grzewczym czy klimatyzacją, a urządzeniem zapewniającym energooszczędną wentylację mechaniczną budynku przez cały rok. System rekuperacji składa się z samego rekuperatora oraz instalacji kanałowej umożliwiającej usuniecie oraz doprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń budynku. Jaki rekuperator wybrać, by nie żałować decyzji ?

Jaki rekuperator wybrać do domu ?
Ze względu na rosnącą popularność rekuperatorów, na rynku dostępnych jest dziś wielu producentów urządzeń o różnych parametrach. Wybierając rekuperator do domu, przede wszystkim należy postawić sobie pytanie, jakie są nasze oczekiwania względem urządzenia. Istotny jest oczywiście budżet inwestora ale także możliwości lokalizacji urządzenia oraz wykonania instalacji. Należy pamiętać, że rekuperator to wyłącznie część całego systemu wentylacyjnego, który składa się z wielu elementów. Zastanawiając się jaki rekuperator wybrać w pierwszej kolejności należy obliczyć zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze, lokalizację urządzenia oraz możliwości i technologię wykonania instalacji kanałowej doprowadzającej i odprowadzającej powietrze z domu.

Rodzaje rekuperatorów
Podstawową różnicą w modelach rekuperatorów dostępnych na rynku jest rodzaj wymiennika odzysku ciepła i jego sprawność. Nie jest to jednak jedyny czynnik świadczący o jakości i sprawności całego urządzenia. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć izolację i jakość obudowy urządzenia, typ i sprawność wentylatorów czy klasę filtrów powietrza zastosowanych w urządzeniu. Nowoczesne rekuperatory oferują wizualizację i regulację pracy na panelach dotykowych czy administrację ich pracy przez aplikacje mobilne.
Unia Europejska wprowadziła certyfikację tego typu urządzeń wiec przed wyborem rekuperatora sprawdź czy spełnia on określone normy.

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym
To najprostszy i jednocześnie jeden z najpopularniejszych rekuperatorów. W wymienniku odzysku ciepła rekuperatora świeże powietrze przepływa prostopadle do powietrza usuwanego z budynku. Sprawność odzysku ciepła rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym wynosi zwykle 50-75%.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
To ulepszona wersja rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym. Powietrze świeże i powietrze usuwane z budynku przepływają tu równolegle do siebie, jednak w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu powierzchnia wymiany ciepła jest większa, a sprawność jaką osiąga ten rekuperator sięga nawet 90%.

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym
W rekuperatorze znajduje się obrotowy, ruchomy wymiennik ciepła. Zużyte powietrze miesza się w nieznacznej części z powietrzem świeżym. Sprawność takiego wymiennika odzysku ciepła wynosi 75-90%. Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym nie są najpowszechniej stosowanymi urządzeniami dla domu ze względu na konieczności stosowania dodatkowego silnika elektrycznego napędzającego wymiennik odzysku.

Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator ?
Wybierając rekuperator do domu nie należy kierować się wyłącznie jego ceną. Ważny jest rodzaj wymiennika odzysku ciepła i jego sprawność - im większy odzysk energii cieplnej, tym niższe będą rachunki za ogrzewanie budynku. Istotnym parametrem jest dodatkowo wydajność przepływu powietrza. Urządzenie powinno bez problemu sprostać zapotrzebowaniu na świeże powietrze dla pomieszczeń naszego domu. Jaki rekuperator wybrać, by potem nie żałować ? Bardzo ważna jest klasa efektywności energetycznej całego urządzenia, z którą powiązane jest jego późniejsze zużycie energii elektrycznej. Nie należy również zapominać o izolacji obudowy, poziomie hałasu generowanego przez urządzenie oraz o funkcjach dodatkowych, jak np. wizualizacja oraz monitoring pracy i zużycia energii na panelu dotykowym czy możliwość sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji mobilnej.

Wstępnego doboru rekuperatora można dokonać w aplikacji mobilnej Klimatyzacja.Info Aplikacja wyszuka urządzenia oraz wskaże specjalistów, którzy obliczą i wycenią całą instalację.

Więcej artykułów
6 lutego 2022 Klimatyzator, pompa ciepła, rekuperator – czym są i jak działają?

Urządzenia takie jak klimatyzatory, pompy ciepła czy rekuperatory coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Choć nie kosztują mało, z roku na rok zyskują na popularności i są chętnie wybierane nie tylko na etapie budowy lub zakupu nowych nieruchomości, ale także przez właścicieli i inwestorów chcących dokonać termomodernizacji istniejących już budynków. Sposób działania klimatyzatorów, pomp […]

Czytaj dalej >
2 lutego 2022 Jak wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania?

Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu nikogo już dzisiaj nie dziwi, co więcej – nie jest już to luksus, na który stać wyłącznie nielicznych. Nie wiesz jak wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania ? Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą w odpowiedzieć na pytanie, jaki klimatyzator wybrać. Czy warto postawić na klimatyzację w domu lub mieszkaniu ? […]

Czytaj dalej >
6 lutego 2022 Klimatyzator typu SPLIT, czyli wydajna pompa ciepła powietrze – powietrze

Klimatyzatory typu SPLIT należą do najpopularniejszych urządzeń klimatyzacyjnych w domach, mieszkaniach, małych biurach, sklepach czy lokalach usługowych. Coraz wyższa efektywność klimatyzatorów SPLIT podczas pracy w trybie grzania sprawia, że są one również coraz częściej wybierane jako jedyne źródło ogrzewania powietrznego pomieszczeń. Jakie są rodzaje jednostek wewnętrznych klimatyzatorów typu SPLIT ? Jakie zalety posiada ta wydajna […]

Czytaj dalej >
13 lutego 2022 Czy warto dokonać zakupu klimatyzatora w markecie?

Osoby prywatne coraz częściej decydują się na klimatyzację w domu lub mieszkaniu. Nie jest to już z pewnością luksus przeznaczony wyłącznie dla firm i instytucji, a ogólnie dostępny produkt w zróżnicowanych cenach . W czasach zmieniających się warunków klimatycznych klimatyzacja to jedyny skuteczny sposobów na zapewnienie optymalnego komfortu temperatury w pomieszczeniach w lecie i w […]

Czytaj dalej >
3 lutego 2022 Czy warto zainwestować w pompę ciepła do ogrzewania domu?

Wybór pompy ciepła jako głównego systemu ogrzewania domu zyskuje coraz większą popularność wśród wielu inwestorów. Sam zakup i instalacja pompy ciepła to jednak niemały wydatek. Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, gazu, oleju opałowego i prądu, pompa ciepła wydaje się być opłacalną inwestycją.Czy warto zainwestować w pompę ciepła i jak szybko inwestycja w pompę ciepła […]

Czytaj dalej >
4 lutego 2022 Klasa energetyczna klimatyzatorów – jakie ma znaczenie?

Zakup klimatyzatora to decyzja, którą należy podjąć świadomie. Przed wyborem klimatyzatora warto poznać i zrozumieć jego parametry techniczne, ponieważ pozorna oszczędność na cenie zakupu może okazać się strzałem w kolano, jeśli chodzi o koszty eksploatacji urządzenia. Takim parametrem jest np. klasa energetyczna klimatyzatora. Jakie znaczenie ma efektywność energetyczna i sezonowa klimatyzacji i czy dwa urządzenia […]

Czytaj dalej >