2 lutego 2022 Jak wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania?

Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu nikogo już dzisiaj nie dziwi, co więcej – nie jest już to luksus, na który stać wyłącznie nielicznych. Nie wiesz jak wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania ? Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą w odpowiedzieć na pytanie, jaki klimatyzator wybrać.

Czy warto postawić na klimatyzację w domu lub mieszkaniu ?

Coraz częściej na zakup i montaż klimatyzacji decydują się osoby prywatne. Nie jest to już z pewnością luksus przeznaczony wyłącznie dla firm i instytucji. Klimatyzacja to jedyny sposób aby zapewnić komfort oraz jakość powietrze w otaczającej nas przestrzeni więc z pewnością warto się na nią zdecydować. Należy tu zaznaczyć, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie powietrza, a jak sama nazwa wskazuje zapewnienie optymalnych oraz komfortowych warunków klimatycznych do pracy i funkcjonowania człowieka. Dzisiejsze klimatyzatory zapewniają takie warunku również w okresie zimowym. Jaki klimatyzator kupić ? Warto postawić na urządzenia nowej generacji. Dzisiejsze klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze ale również efektywnie je ogrzewają, skutecznie filtrują i oczyszczają, a także dają możliwość jego jonizacji. Wybór klimatyzacji do domu lub mieszkania nie jest jednak zadaniem łatwym. Na rynku jest mnóstwo urządzeń różnych marek różniących się nie tylko ceną, ale również budową, parametrami i specyfikacją techniczną.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora do mieszkania lub domu ?
- rodzaj klimatyzatora i możliwości jego montażu w pomieszczeniu,
- wielkość pomieszczenia i jego usytuowanie względem kierunków geograficznych (nasłonecznienie),
- poziom hałasu emitowanego do pomieszczenia ,
- rodzaj czynnika chłodzącego,
- klasa i rodzaj filtrów powietrza oraz dodatkowych systemów oczyszczania powietrza,
- efektywność sezonowa, klasa energetyczna oraz w trybie chłodzenia i grzania,
- dodatkowe funkcje takie jak zaawansowana filtracja, jonizacja, systemy czyszczące, możliwość regulacji parametrów, moduł Wi-Fi umożliwiający obsługę za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

Rodzaje klimatyzatorów - jaki klimatyzator wybrać ?

Najpopularniejsze w mieszkaniach i domach są klimatyzatory typu SPLIT oraz klimatyzatory przenośne. Klimatyzatory typu SPLIT to urządzenia stacjonarne składające się z dwóch jednostek – zewnętrznej (agregatu) i wewnętrznej (parownika), które łączy rurowa instalacja freonowa. Jest to najrozsądniejszy wybór jeśli stawiamy na wieloletnie użytkowanie urządzenia.

Dzisiejsze klimatyzatory typu SPLIT są efektywne i zapewnią nam komfort przez cały rok. Klimatyzatory przenośne to natomiast urządzenie kompletne (monoblokowe), na które decydują się zwykle użytkownicy ze skromnym budżetem, którzy liczą na szybki efekt komfortu w gorące dni lub nie mający możliwości wykonania instalacji pod klimatyzator typu SPLIT. Zaletą tego typu rozwiązania jest stosunkowo niska cena i możliwość przenoszenia między pomieszczeniami, jednak są to zwykle urządzenia głośne o niskiej efektywności. W przypadku awarii po upływie gwarancji nie możemy liczyć na naprawę czy dostępność części zamiennych.
Jak wybrać klimatyzację do większego domu, biura lub lokalu usługowego ? W zależności od kubatury pomieszczenia lub ilości pomieszczeń najlepszym rozwiązaniem są klimatyzatory SPLIT lub MULTI-SPLIT. Klimatyzatory MULTI-SPLIT to systemy, w których jedna jednostka zewnętrzna współpracuje z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi. Koszty takich urządzeń są już wyższe i uzależnione od długości instalacji oraz rodzaju i ilości jednostek wewnętrznych.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu – jak dobrać moc klimatyzatora ?

Stojąc przed wyborem, jaki klimatyzator kupić do domu lub mieszkania, należy rozważyć nie tylko rodzaj urządzenia czy typ jednostki wewnętrznej, ale również jego parametry.
Jak wybrać klimatyzację ? W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, które będzie chłodzone lub ogrzewane, ponieważ to od tego parametru zależy moc klimatyzatora.
Zarówno klimatyzator o zbyt małej mocy, jak i o zbyt dużej mocny nie będzie właściwie spełniał swojego zadania. Należy uwzględnić nie tylko metraż, ale również kubaturę pomieszczenia, co ma duże znaczenie w przypadku pomieszczeń o niestandardowych wysokościach.
Istotne są ponadto dodatkowe czynniki, jak nasłonecznienie czyli położenie pomieszczenia względem kierunków geograficznych, powierzchnia oszklenia, rodzaj izolacji, liczba przebywających w pomieszczeniu osób czy ilość generujących ciepło urządzeń elektronicznych i AGD.

Jeśli potrzebujemy klimatyzacji do niestandardowych pomieszczeń z dużymi zyskami ciepła lub powierzchni wielkokubaturowych najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o analizę do specjalistów z branży klimatyzacji. Specjalistów w Twojej lokalizacji odnajdziesz w aplikacji mobilnej Klimatyzacja.Info

Wstępnego doboru klimatyzatorów typu SPLIT można dokonać za pomocą kalkulatora w aplikacji mobilnej Klimatyzacja.Info. W aplikacji można również odnaleźć oferty autoryzowanych instalatorów na montaż wybranych urządzeń.

Więcej artykułów
6 lutego 2022 Klimatyzator, pompa ciepła, rekuperator – czym są i jak działają?

Urządzenia takie jak klimatyzatory, pompy ciepła czy rekuperatory coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Choć nie kosztują mało, z roku na rok zyskują na popularności i są chętnie wybierane nie tylko na etapie budowy lub zakupu nowych nieruchomości, ale także przez właścicieli i inwestorów chcących dokonać termomodernizacji istniejących już budynków. Sposób działania klimatyzatorów, pomp […]

Czytaj dalej >
Klimatyzator typu SPLIT, czyli wydajna pompa ciepła powietrze – powietrze

Klimatyzatory typu SPLIT należą do najpopularniejszych urządzeń klimatyzacyjnych w domach, mieszkaniach, małych biurach, sklepach czy lokalach usługowych. Coraz wyższa efektywność klimatyzatorów SPLIT podczas pracy w trybie grzania sprawia, że są one również coraz częściej wybierane jako jedyne źródło ogrzewania powietrznego pomieszczeń. Jakie są rodzaje jednostek wewnętrznych klimatyzatorów typu SPLIT ? Jakie zalety posiada ta wydajna […]

Czytaj dalej >
13 lutego 2022 Czy warto dokonać zakupu klimatyzatora w markecie?

Osoby prywatne coraz częściej decydują się na klimatyzację w domu lub mieszkaniu. Nie jest to już z pewnością luksus przeznaczony wyłącznie dla firm i instytucji, a ogólnie dostępny produkt w zróżnicowanych cenach . W czasach zmieniających się warunków klimatycznych klimatyzacja to jedyny skuteczny sposobów na zapewnienie optymalnego komfortu temperatury w pomieszczeniach w lecie i w […]

Czytaj dalej >
3 lutego 2022 Czy warto zainwestować w pompę ciepła do ogrzewania domu?

Wybór pompy ciepła jako głównego systemu ogrzewania domu zyskuje coraz większą popularność wśród wielu inwestorów. Sam zakup i instalacja pompy ciepła to jednak niemały wydatek. Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, gazu, oleju opałowego i prądu, pompa ciepła wydaje się być opłacalną inwestycją.Czy warto zainwestować w pompę ciepła i jak szybko inwestycja w pompę ciepła […]

Czytaj dalej >
5 lutego 2022 Jaki rekuperator wybrać?

Rekuperator to urządzenie wentylacyjne, które zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże, oczyszczone powietrze w budynku. Wymiennik odzysku ciepła to integralny element rekuperatora, który umożliwia odzyskanie energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu zużytym i przekazaniu jej do powietrza nawiewanego. Skutkiem rekuperacji jest podgrzanie lub schłodzenie świeżego powietrza. Rekuperator nie jest systemem grzewczym czy klimatyzacją, a urządzeniem zapewniającym […]

Czytaj dalej >
4 lutego 2022 Klasa energetyczna klimatyzatorów – jakie ma znaczenie?

Zakup klimatyzatora to decyzja, którą należy podjąć świadomie. Przed wyborem klimatyzatora warto poznać i zrozumieć jego parametry techniczne, ponieważ pozorna oszczędność na cenie zakupu może okazać się strzałem w kolano, jeśli chodzi o koszty eksploatacji urządzenia. Takim parametrem jest np. klasa energetyczna klimatyzatora. Jakie znaczenie ma efektywność energetyczna i sezonowa klimatyzacji i czy dwa urządzenia […]

Czytaj dalej >