Urządzenia takie jak klimatyzatory, pompy ciepła czy rekuperatory coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Choć nie kosztują mało, z roku na rok zyskują na popularności i są chętnie wybierane nie tylko na etapie budowy lub zakupu nowych nieruchomości, ale także przez właścicieli i inwestorów chcących dokonać termomodernizacji istniejących już budynków.
Sposób działania klimatyzatorów, pomp ciepła czy rekuperatorów nie jest oczywisty dla osób z poza branży więc czym są i jak działają te urządzenia?
Klimatyzator – chłodzi lub ogrzewa powietrze w pomieszczeniu
Dzisiejsze klimatyzatory typu SPLT oprócz chłodzenia pomieszczeń posiadają również możliwość ich efektywnego ogrzewania - są zatem wydajnymi pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Klimatyzator to urządzenie, które tworzy układ zamkniętym, w którym krąży czynnik roboczy ulegający przemianom z fazy ciekłej na gazową co zapewnia przepływ energii cieplnej z dolnego źródła, którym jest powietrze zewnętrzne do źródła górnego, którym jest powietrze w pomieszczeniu.
Klimatyzator odbiera lub oddaje ciepło w górnym źródle (chłodzi lub ogrzewa powietrze w pomieszczeniu) poprzez przepływ powietrza.
Klimatyzator pracujący w trybie chłodzenia odbiera ciepło z pomieszczenia co powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu, a odebrane ciepło odprowadzone jest na zewnątrz.
Gdy klimatyzator pracuje w trybie grzania działanie urządzenia jest odwrotne - ciepło odzyskane z powietrza zewnętrznego oddane jest do pomieszczenia gdzie powietrze zostaje ogrzane. Nie ma tu zatem wodnego czynnika jak w przypadku pompy ciepła powietrze-woda, która oddaje lub odbiera ciepło poprzez wodę w instalacji grzewczej.
Pompa ciepła – ciepło z energii odnawialnej
Pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje jest przede wszystkim urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną z naturalnych, odnawialnych źródeł energii takich jak powietrze, woda lub grunt. Wszystkie elementy pompy ciepła tworzą układ zamknięty, w którym krąży czynnik roboczy ulegający przemianom z fazy ciekłej na gazową i odwrotnie.
W odróżnieniu od klimatyzatorów, które jako dolne źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne - pompy ciepła mogą korzystać dodatkowo ze źródeł takich jak grunt lub wody głębinowe. W klasycznych pompach ciepła energia cieplna z dolnego źródła (grunt, woda, powietrze) oddawana jest w górnym źródle, którym jest instalacja grzewcza w domu w postaci ogrzewania podłogowego, grzejników lub klimakonwektorów (c.o.) czyli centralnego ogrzewania domu. Dodatkową zaletą pomp ciepła jest możliwość wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Zastosowanie pompy ciepła jako głównego ogrzewania i źródła ciepłej wody w domu wymaga specjalistycznych obliczeń cieplnych dla danej inwestycji.
Rekuperator – świeże powietrze w Twoim domu
Rekuperator to urządzenie wentylacyjne, które zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże, oczyszczone powietrze dla Twojego domu. Wymiennik odzysku ciepła to integralny element rekuperatora, który umożliwia odzyskanie energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu zużytym i przekazaniu jej do powietrza nawiewanego. Skutkiem rekuperacji jest podgrzanie lub schłodzenie świeżego powietrza. Rekuperator nie jest systemem grzewczym czy klimatyzacją, a urządzeniem zapewniającym energooszczędną wentylację mechaniczną domu przez cały rok. System rekuperacji składa się z samego rekuperatora oraz instalacji kanałowej umożliwiającej usuniecie oraz doprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń Twojego domu.
Wstępnego doboru klimatyzatorów, pomp ciepła i rekuperatorów można dokonać w aplikacji Klimatyzacja.Info
Aplikacja wyszuka urządzenia oraz wskaże specjalistów, którzy obliczą i wycenią całą instalację.
Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu nikogo już dzisiaj nie dziwi, co więcej – nie jest już to luksus, na który stać wyłącznie nielicznych. Nie wiesz jak wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania ? Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą w odpowiedzieć na pytanie, jaki klimatyzator wybrać. Czy warto postawić na klimatyzację w domu lub mieszkaniu ? […]
Czytaj dalej >Klimatyzatory typu SPLIT należą do najpopularniejszych urządzeń klimatyzacyjnych w domach, mieszkaniach, małych biurach, sklepach czy lokalach usługowych. Coraz wyższa efektywność klimatyzatorów SPLIT podczas pracy w trybie grzania sprawia, że są one również coraz częściej wybierane jako jedyne źródło ogrzewania powietrznego pomieszczeń. Jakie są rodzaje jednostek wewnętrznych klimatyzatorów typu SPLIT ? Jakie zalety posiada ta wydajna […]
Czytaj dalej >Osoby prywatne coraz częściej decydują się na klimatyzację w domu lub mieszkaniu. Nie jest to już z pewnością luksus przeznaczony wyłącznie dla firm i instytucji, a ogólnie dostępny produkt w zróżnicowanych cenach . W czasach zmieniających się warunków klimatycznych klimatyzacja to jedyny skuteczny sposobów na zapewnienie optymalnego komfortu temperatury w pomieszczeniach w lecie i w […]
Czytaj dalej >Wybór pompy ciepła jako głównego systemu ogrzewania domu zyskuje coraz większą popularność wśród wielu inwestorów. Sam zakup i instalacja pompy ciepła to jednak niemały wydatek. Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, gazu, oleju opałowego i prądu, pompa ciepła wydaje się być opłacalną inwestycją.Czy warto zainwestować w pompę ciepła i jak szybko inwestycja w pompę ciepła […]
Czytaj dalej >Rekuperator to urządzenie wentylacyjne, które zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże, oczyszczone powietrze w budynku. Wymiennik odzysku ciepła to integralny element rekuperatora, który umożliwia odzyskanie energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu zużytym i przekazaniu jej do powietrza nawiewanego. Skutkiem rekuperacji jest podgrzanie lub schłodzenie świeżego powietrza. Rekuperator nie jest systemem grzewczym czy klimatyzacją, a urządzeniem zapewniającym […]
Czytaj dalej >Zakup klimatyzatora to decyzja, którą należy podjąć świadomie. Przed wyborem klimatyzatora warto poznać i zrozumieć jego parametry techniczne, ponieważ pozorna oszczędność na cenie zakupu może okazać się strzałem w kolano, jeśli chodzi o koszty eksploatacji urządzenia. Takim parametrem jest np. klasa energetyczna klimatyzatora. Jakie znaczenie ma efektywność energetyczna i sezonowa klimatyzacji i czy dwa urządzenia […]
Czytaj dalej >